Hatalmas lépést tesz térségünk a klímaváltozás okozta drasztikus aszály elleni küzdelemben, ugyanis megkezdődik a Tápió–Hajta vízrendszer kisvízfolyásainak átfogó, ökológiai szemléletű korszerűsítése. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság beruházásában megvalósuló, nettó 348 millió forint értékű projekt közvetlenül érinti Jász-Nagykun-Szolnok megye területeit is.
A térségben élők számára nem ismeretlen a tartós csapadékhiány fojtogató hatása, amely az utóbbi években a mezőgazdasági földeket és a helyi vizes élőhelyeket egyaránt sújtotta – erről a Szol24-en is írtunk már számtalan alkalommal.
A most induló, komplex zöldberuházás pont ezen a téren hoz radikális változást: célja, hogy a Zagyva folyóból juttasson értékes vízutánpótlást a kritikus állapotú Hajta-patakba, miközben napelemes technológiával és mederhelyreállításokkal stabilizálja a táj vízháztartását. A projekt gerincét egy olyan intelligens vízpótló rendszer adja, amely a Jászság fő folyójából, a Zagyvából emel át vizet: Szentlőrinckáta és a jászsági határvidék térségében egy új, süllyesztett aknás szivattyútelep épül, amely egy közel 1,7 kilométer hosszú nyomóvezetéken keresztül másodpercenként 52 liter vizet képes átszivattyúzni a Hajta-patakba.
Az új szivattyútelep működtetéséhez nem terhelik tovább a hagyományos elektromos hálózatot, a vízátemelés energiaellátását egy helyben kiépített, modern napelempark fogja biztosítani. A rendszerbe 120 darab nagyteljesítményű napelemet integrálnak, az így termelt tiszta áramot pedig egy hatalmas, 200 kWh kapacitású akkumulátoros energiatároló egység fogja megőrizni, így a vízpótlás borúsabb időszakokban vagy éjszaka is folyamatosan biztosítható lesz.
A projekt harmadik, Jász-Nagykun-Szolnok megye szempontjából szintén fontos pillére közvetlenül a Nagykáta és Jászberény között húzódó Öreg-Hajta vízellátásának megerősítésére fókuszál. A szakemberek majdnem két kilométeres (1850 méter) hosszúságban mélyítik ki és alakítják át a meglévő medret, a kitermelt földet pedig a környező területeken hasznosítják újra.
Az Öreg-Hajta érintett szakaszán négy darab vadonatúj, úgynevezett tiltós vízszintszabályozó műtárgyat építenek be. Ezek a modern zsilipek kulcsfontosságúak lesznek a vízgazdálkodásban, hiszen segítségükkel a helyi szakemberek képesek lesznek például visszatartani a vizet a kritikus, aszályos nyári időszakokban; biztosítani az öntözővizet a környékbeli gazdák számára, illetve hatékonyan kezelni a hirtelen lezúduló esőkből fakadó belvizeket.
Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park
Kép: Vidra Tamás
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
